Kliknij, a zobaczysz co dziś możesz robić na działce...

Kalendarz biodynamiczny od wielu lat jest powszechnie wykorzystywany przez działkowców w racjonalnej praktyce ogrodniczej. Podaje on wpływ położenia księżyca na rozwój roślin uprawnych. Wpływ ten znany był od wielu wieków. Wiemy, że Księżyc oddziaływuje na przypływy i odpływy wód morskich. A przecież rośliny w 70 do 90 procentach składają się z wody. Woda zawarta w roślinach podlega tym samym wpływom co wody mórz czy oceanów.Droga Księżyca nad horyzontem przypomina drogę Słońca w cyklu rocznym. Najniżej nad horyzontem Słońce przebywa w zimie (przed Bożym Narodzeniem). Od stycznia nie tylko zwiększa się długość dnia, ale też słońce coraz wyżej się wznosi. Najwyższy punkt osiąga pod koniec czerwca, by znowu w drugiej połowie roku obniżać swój bieg nad horyzontem. Podobną drogę przebywa Księżyc ale nie w cyklu rocznym, lecz miesięcznym. Najwyższą pozycję osiąga, gdy jest na tle gwiazdozbioru Bliźniąt, a najniższą na tle Strzelca. Droga od Strzelca do Bliźniąt to wznoszenie, a od Bliźniąt do Strzelca to opadanie. Krążący wokół Ziemi Księżyc w wyniku przyciągania wywołuje zjawisko przypływów i odpływów morza. Różnica w poziomie morza sięga niekiedy nawet 12 metrów. Podnoszący się Księżyc wznosi soki rośliny do góry. Zebrane np. w tym czasie soczyste owoce doskonale się przechowują. Kwiaty ścięte, umieszczone w wazonie dłużej niż zwykle cieszą nasze oczy. 
Opadający Księżyc nie podnosi tak energicznie soków jak w trakcie wznoszenia. Dlatego soki pobrane przez roślinę pozostając w części podziemnej sprzyjają rozbudowie systemu korzeniowego. Drzewa leśne ścinane w tym czasie dają drewno najlepszej jakości. Ze względu na brak soków nie ulega ono atakowi szkodników.

Jak korzystać ze wskazówek zawartych w kalendarzu 
Korzystanie ze wskazówek zawartych w kalendarzu jest dosyć proste. Wystarczy wszystkie zabiegi na działce wykonywać zgodnie z zawartymi tam wskazówkami, aby osiągnąć dobre efekty. Oczywiście nie zapominając o płodozmianie, racjonalnym nawożeniu naturalnymi nawozami, biologicznej ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami oraz walce z chwastami. 


 

Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym najlepszym czasem na sadzenie jest czas po 21 kwietnia. W tych dniach siej, sadź i przesadzaj krzewy, drzewka, rośliny i kwiaty, zwłaszcza jednoroczne.

Od 22 do 28 kwietnia zajmij się roślinami owocującymi w ziemi - rośliny bulwiaste, korzeniowe, cebulowe jak ziemniaki, marchew, seler, pietruszka, buraczki, cebula.

Jakie kwiaty sadzić w kwietniu?

Ten czas to świetny moment (jeśli nie zrobiliśmy tego na początku miesiąca) na wysianie do skrzynek nasion takich roślin jak aksamitki, szałwia, cynia, lwie paszcze, astry letnie, kapusta ozdobna. Do ziemi możesz wysadzić wytrzymałe na chłody rośliny jednoroczne: nasturcja, smagliczka, Maciejka, nagietki, chabry, czarnuszki, słoneczniki. Z pnączy jednorocznych można siać groszki pachnące i wilce.

Jakie warzywa i zioła sadzić w kwietniu?

Rośliny liściowe sadzimy albo wysiewamy od 23 do 28 kwietnia. Co kilkanaście dni wysiewaj takie warzywa jak rzodkiew, rzeżucha, rucola – w ten sposób zapewnisz sobie ciągłe zbiory w przyszłości. Z ziół możesz wysiać pietruszkę, koper, kminek i kolendrę.

Nie zapomnij o jagodowych!

Po 21 kwietnia możesz też z powodzeniem sadzić rośliny jagodowe takie jak truskawki, poziomki, jeżyny czy borówki. 

 

 

Zadbajmy o dobre sąsiedztwo 

Niektóre rośliny wpływają na siebie nawzajem w korzystny sposób, natomiast inne oddziałują na siebie źle. Są też takie, które odstraszają szkodniki, i takie, które wabią owady pożyteczne.
Warto korzystać z tej wiedzy i – w miarę możliwości – sadzić obok siebie odpowiednie rośliny:

-           czosnek z pomidorami, burakami, selerem;

-           cebula z porami, pomidorami, burakami, marchwią, sałatą, koprem, pietruszką;

-               dynia z fasolą i kukurydzą;

-           pomidory z sałatą lub szpinakiem, selerem, pietruszką, marchwią, czosnkiem;

-           groch z kapustą, kalarepą, brokułami, fasolą, marchwią i pietruszką, selerem, sałatą;

-           morwa obok winorośli;

-           sałata z maciejką i nasturcją.

 

Między roślinami uprawnymi powinny też rosnąć rośliny przyprawowe:

 

-               mięta obok fasoli, grochu, kapusty, kalarepy, brokułów;

-           kminek z grochem;

-           koper obok cebuli, kapusty, kalarepy, brokułów, sałaty, ogórków, marchwi, fasoli, grochu, buraków, sałaty;

-           szałwia najlepiej obok marchwi i kapusty;

-           cząber razem z cebulą i czosnkiem. 

Szkodliwe zestawienia 

Sadząc warzywa, pamiętajmy, że:

-              fasola hamuje wzrost cebuli, czosnku, kapusty, buraków i mieczyków;

-           groch źle wpływa na szczypiorek, czosnek, cebulę i mieczyki;

-           kalafior, kapusta, kalarepa nie powinny rosnąć z pomidorami, marchwią, fasolą tyczną i rzodkiewką;

-           ogórków nie należy sadzić obok pomidorów;

-           majeranek źle rośnie w sąsiedztwie bazylii;

-           sałata to złe towarzystwo dla pietruszki.