Na tej stronie, zamieszczamy praktyczne porady z zakresu ogrodnictwa, warzywnictwa i ogródka.

Zapraszamy do lektury

 

Kliknij na poniższy link i korzystaj z porad ogrodniczych

Poradnik ogrodniczy rok w ogrodzie

 

 

SZANOWNI DZIAŁKOWICZE

Kilka słów o naszych wrogach i sojusznikach w walce o piękny ogród i obfite zbiory z naszych działek.

<WROGOWIE>

Stosowanie na naszych ogrodach będących w sprzedaży środków ochrony roślin i drzew, wiąże się z ryzykiem podtrucia a nawet zatrucia naszych i nie tylko naszych organizmów. Stosowanie herbicydów jak i środków do zwalczania organizmów żywych jak mszyce, czerwce czy stonka czyli stosowanie pestycydów, wiąże się z dużym ryzykiem utraty zdrowia a nawet życia. Musimy zdawać sobie sprawę że większość tych środków opartych jest na bardzo silnych truciznach takich jak związki rtęci, fosforu czy srebra. Związki te odkładają się w glebie oraz wodzie i przez układ korzenny przedostają się do warzyw i owoców, a następnie odkładają się w naszych organizmach gdzie ich stężenie stale rośnie. Wysokie stężenie tych szkodliwych związków zmniejsza naszą naturalną odporność i może spowodować wiele ciężkich chorób jak również wywołać zmiany nowotworowe. Środki te sieją również spustoszenie wśród pszczół i ptaków którzy są naszymi naturalnymi sojusznikami
w walce ze szkodnikami.

Uważajmy, aby chcąc chronić rośliny nie zatruwać organizmów swoich, swoich najbliższych i sąsiadów.

Dlatego tak ważne jest aby stosowanie tych środków ograniczyć do niezbędnego minimum i rygorystyczne przestrzegać zasady ich bezpiecznego stosowania. Zwłaszcza że wcale nie jesteśmy skazani na stosowanie środków opartych na chemii. W przyrodzie jest wiele roślin które pomogą nam w walce ze szkodnikami.

<SOJUSZNICY>

Należą do nich pokrzywa, skrzyp polny, mniszek lekarski (podbiał), czosnek oraz oparte na naturalnych tłuszczach mydło szare i potasowe. Wyciąg z ziela pokrzywy i czosnku świetnie się sprawdza w zwalczaniu chorób grzybowych, natomiast mydło szare i potasowe z dodatkiem czosnku stosujemy do zwalczania mszyc, przędziorków i czerwców.

Na zakończenie proszę pamiętać że niema nic cenniejszego od zdrowia naszego i naszych najbliższych, a każdy
z nas może wiele w tym kierunku zrobić zastępując „chemię” naturalnymi środkami ochrony roślin. 

                                                                              Działkowiec któremu nie jest obojętne zdrowie i ochrona środowiska.

 

ochrona roślin w lecie